مطالب و مقالات

 

                                                       

 

                                         

 

مقاله ای بی اس(ABS)

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

همه چیز درباره ترمزهای ای بی اس (ABS)

 

توقف خودرو در شتاب بر روی جاده لغزنده می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. سیستم های ترمز ضد قفل ای بی اس (ABS) که از ابتدای کلمات (Anti-lock braking systems) می آید این چالش را برطرف کرده اند. در حقیقت در روی سطوح لغزنده حتی رانندگان حرفه ای نیز نمی توانند بدون ترمز ای بی اس (ABS) به سرعت واکنش نشان دهند.

 

 

چرا به سیسستم های ای بی اس (ABS) نیاز دارید ، چه چیزی در آن ها وجود دارد ، چگونه آن ها کار می کنند ، بعضی از انواع معمول چیست و بعضی مشکلات مربوطه به آن ها چیست.

 

 

 

سیستم ای بی اس (ABS)

 

تئوری پشت ترمزهای ضد قفل ساده است. چرخ که ترمز گرفته شده است (جایی که تماس قسمت تایر به طور نسبی در حال تماس با جاده است) کشش کمتری نسبت به چرخی دارد که ترمز نگرفته است. اگر بر روی یخ گیر افتاده باشید می دانید اگر چرخ های شما بچرخند هیچ کششی برقرار نمی شود. چون تماسی نسبت به یخ وجود ندارد. با نگه داشتن چرخ ها در حال سرخوردن موقعی که دارید سرعت خود را کم می کنید ترمزهای ضد قفل به دو صورت به شما سود می رسانند : شما چرخ را سریعتر متوقف می کنید و خواهید توانست در حالی که توقف کرده اید آن را اداره کنید.

 

 

چهار جز اصلی هر سیستم ای بی اس (ABS) :

 

- سنسورهای سرعت

- پمپ

- والو

- کنترل کننده

 

 

 

سنسورهای سرعت

 

سیستم ترمز ضد قفل نیاز به روشی دارد تا بداند که یک چرخ قفل شده است. سنسورهای سرعت که در هر چرخی قرار گرفته اند یا در بعضی مواقع در دیفرانسیل اطلاعاتی را فراهم می آورند.

 

 

 

والو

 

والوی در سیم ترمز هر ترمزی است که توسط ای بی اس (ABS) کنترل می شود.

 

در بعضی سیستم ها والو سه موقعیت دارد :

 

- در موقعیت یک ، والو باز است : فشار از سیلندر اصلی درست از ترمز عبور می کند.

- در موقعیت دوم ، والو سیم را می بندد که آن، ترمز را از سیلندر اصلی جدا می کند. این از افزایش فشاری جلوگیری می کند که بیشتر راننده مجبور بود  پدال را سخت تر فشار دهد.

- در موقعیت سوم ، والو مقداری فشار را از ترمز آزاد می کند.

 

 

 

پمپ

 

چون والو می تواند فشار را از ترمزها آزاد کند باید روشی یاشد تا آن فشار را به عقب برگرداند. چه چیزی را پمپ انجام می دهد : هنگامی که والو فشار را در سیم کاهش می دهد پمپ ، فشار را به عقب برمی گرداند.

 

 

 

کنترل کننده

 

کنترل کننده کامپیوتری در خودرو است. کنترل کننده بر سنسورهای سرعت نظارت می کند و والو را کنترل می کند.

 

 

 

ای بی اس (ABS) در کار

 

تغییرپذیری بسیار متفاوتی دارد و الگوریتم ها را برای سیستم های ای بی اس (ABS) کنترل می کند.

 

 

کنترل کننده بر سنسورهای سرعت در هر زمانی نظارت می کند. به دنبال کاهش سرعت در چرخ بیش از حد معمول هستید. درست پیش از اینکه چرخ قفل شود آن کاهش سریعی در سرعت را تجربه خواهد کرد. اگر سمت چپ کنترل شده نباشد ، چرخ می تواند بسیار سریع نسبت به هر خودرویی توقف کند. ممکن است متوقف شدن یک خودرو از سرعت ۹۶٫۶ کیلومتر در ساعت ۵ ثانیه تحت شرایط ایده آل زمان ببرد اما چرخی که ای بی اس (ABS) دارد می تواند چرخاندن را در کمتر از یک ثانیه متوقف کند.

 

کنترل کننده ای بی اس (ABS) می داند که این کاهش سریع سرعت غیرممکن است پس آن فشار را کاهش می دهد تا ترمز آن سرعتی را ببیند سپس آن فشار را تا آن جایی که کاهش سرعت رخ می دهد افزایش می دهد. این منتهی به این می شود که تایر با سرعت مشابه خودرو آهسته شود با ترمزهایی که تایرها را خیلی نزدیک نقطه ای حفظ می کنند که آن ها شروع به توقف می کنند. همین امر به سیستم حداکثر قدرت ترمز را می دهد.

 

هنگامی که سیستم ای بی اس (ABS) در کار است احساس می کنید که پدال ترمز می تپد. این از باز شدن و بسته شدن والوهاست. بعضی سیستم های ای بی اس (ABS) می توانند این سیکل را ۱۵ بار در هر ثانیه انجام دهند.

 

 

 

انواع ترمز ضد قفل

 

سیستم های ترمز ضد قفل از طرح های مختلفی بسته به نوع ترمزهایی که در حال کار هستند ، استفاده می کنند. به آن ها با توجه به تعداد کانال ها اشاره خواهیم کرد. که چه تعداد والو به طور مستقل و تعداد سنسورهای سرعت کنترل می شوند.

 

 

ای بی اس (ABS) چهار کانالی ، چهار سنسوری

 

این بهترین طرح است. سنسور سرعت روی چهار چرخ است و والو جدایی برای هر چرخی وجود دارد. با این تنظیمات ، کنترل کننده بر هر چرخ به طور مستقل از هم نظارت می کند و مطمئن می سازد تا بیشترین نیروی ترمز به دست می آید.

 

 

ای بی اس (ABS) سه کانالی ، سه سنسوری

 

این طرح به طور معمول بر وی پیک آپ هایی با ای بی اس (ABS) چهار چرخ وجود داشت که سنسور سرعت و والوی برای هر دو چرخ جلویی دارد در حالی که یک والو و یک سنسور برای چرخ های عقبی دارد. سنسور سرعت برای چرخ های عقبی در محور عقب قرار گرفته است.

 

این سیستم کنترل مستقلی را برای چرخ های جلویی فراهم می آورند پس آن ها می توانند حداکثر نیروی ترمز را به دست آورند. با این سیستم ممکن است چرخ های عقبی درطی توقف قفل شوند که کارایی ترمز را کاهش می دهند.

 

 

ای بی اس (ABS) تک کاناله ، تک سنسوری

 

این سیستم به طور معمول روی پیک آپ با ای بی اس (ABS) چرخ عقبی قرار دارد. یک والو دارد که هر دو چرخ عقبی را کنترل می کند و سنسور سرعتی که در محور عقبی قرار گرفته است.

 

 

 

آیا پدال ترمز را هنگامی که در شرایط لغزنده متوقف است پمپ دهم؟

 

به طور قطع نباید پدال ترمز خودرو را با ای بی اس (ABS) پمپ کنید. پمپ کردن ترمزها تکنیکی است که گاهی اوقات در بعضی شرایط استاندارد استفاده شود تا به چرخ ها این امکان داده شود تا قفل شان باز شود به منظور اینکه وسیله در طی توقف به طور مستقیم باقی بماند. در خودرویی با ای بی اس (ABS) چرخ ها هرگز نباید در این مکان قفل شوند پس پمپ کردن ترمز فقط زمان توقف را طولانی تر می کند.

 

در توقف فوری در خودرویی با سیستم  ای بی اس (ABS) ، باید از پدال ترمزی به طور ثابت استفاده کنید و آن را در حالی که ای بی اس (ABS) همه کار را انجام می دهد نگه دارید. احساس ضربانی را در پدال احساس خواهید کرد که ممکن است به طور نسبی شدید باشد اما این عادی است.

 

 

 

 

آیا ترمزهای ضد قفل به طور واقعی کار می کنند؟

 

ترمزهای ضد قفل به طور واقعی کمک می کنند تا بهتر توقف کنید. آن ها از قفل شدن چرخ ها جلوگیری می کنند و کوتاه ترین فاصله توقف را روی سطوح لغزنده فراهم می آورند. اما آیا به طور واقعی آن ها از وقوع تصادفات جلوگیری می کنند؟ این معیاری درست برای کارایی سیستم های ای بی اس (ABS) است.

 

موسسه بیمه برای ایمنی بزرگراه ها چندین مطالعه انجام داده است جهت تلاش برای تعیین اینکه آیا وسایل نقلیه به ای بی اس (ABS) تجهیز شوند دچار حوادث مرگبار بیشتر یا کمتر می شوند. در مطالعه ای که در سال ۱۹۹۶ صورت گرفته بود ، وسایل نقیله تجهیز شده با سیستم ای بی اس (ABS) هیچ کاهش احتمالی را در حوادث مرگبار نسبت به وسایل نقلیه نشان ندادند.

 

تفکر و تعمق بیشتری درباره دلیل آن انجام شد. بعضی افراد فکر می کنند که رانندگان از خودروهای مجهز به سیستم ترمز ای بی اس (ABS) به طور صحیح استفاده نمی کنند. بعضی افراد نیز اظهار می کنند که چون سیستم های ای بی اس (ABS) امکان می دهند تا آن را در موقعیت توقف خطرناک تحت کنترل داشته باشند افراد بیشتری با احساس اطمینانی که دارند از جاده خارج می شوند و دچار تصادف می کنند.

 

 

بعضی داده های اخیر حتی ممکن است نشان دهد که میزان تصادف خودروهای ای بی اس (ABS) دار در حال افزایش است ولی هیچ مدرکی دال بر این وجود ندارد که ای بی اس (ABS) ایمنی کل را بهبود داده است.

 

 

کمترین مسافت و زمان برای توقف در ترمز گیری قبل از بلوکه شدن چرخ ها اتفاق می افتد و همین طور با بلوکه شدن چرخ ها و عدم گردش آنها ، کم فرمان پذیری و حتی بی تاثیر بودن فرمان در انتخاب مسیر حرکت به وجود می آید . تغییر کیفیت سطوح و لغزنده شدن آنها مانند سطوح خیس ، یخ زده و... نیز باعث اصطکاک کمتر بین تایر و سطح مسیر حرکت شده و در نتیجه با وجود فشار ثابت و پیوسته در سیستم ترمز بدون ABS بر این سطوح ، منجرب بلوکه شدن سریع تر چرخ ها نسبت به سطوح با اصطکاک بیشتر و انحراف با شدت بیشتر و خط ترمز طولانی تر می شود . برای جلوگیری از بلوکه شدن چرخ ها و ایجاد ترمز گیری ، پایداری و کنترل بهتر ( ABS  (  Anti lock breake system  یا همان سیستم ضد بلوکه ترمز طراحی و امروزه به صورت یک استاندارد ایمنی بر روی خودرو ها نصب می شود . ABS با کنترل در فشار هیدرولیک ترمز و قطع و وصل کردن آن باعث ارتباط و یا قطع شدن ارتباط بین لنت ترمز و دیسک به صورت پیا پی  به هدف جلو گیری از بلوکه شدن چرخ می شود ، کاربرد ABS در سطوح لغزنده و سرعت های زیاد به طور چشم گیری بیشتر می شود . رانندگانی که تجربه ی ترمز گیری در فعال شدن ABS را ندارند با شنیدن صدای قطع و وصل شدن ارتباط لنت و دیسک ترمز و ورود این صدا به داخل کابین و لرزش پدال در زیر پایشان احساس شکستگی و خرد شدن قطعات ترمز به آنها دست داده و فشار روی پدال ترمز را کم می کنند . در نظر داشته باشید روش ترمز گیری صحیح با ABS فشردن پدال کلاج تا انتها و به طور هم زمان فشردن پدال ترمز به صورت مداوم می باشد ، همچنین در زمان ترمز گیری فرمان دادن به جهت هدایت خودرو به مناسب ترین مسیر . سلامت سیستم ABS با وجود لامپ زرد رنگ با نوشته ANTI LOCK و یا ABS در صفحه نمایش گر مشخص می شود و روشن ماندن دائمی آن از نشانه های نقص در این سیستم می باشد . امروزه سیستم های کمکی و تقویت کننده مکانیکی و الکترونیکی برای ارتقاء و هر چه بهتر کردن عملکرد ترمز به کمک رانندگان آمده و با اندک فشار بر روی پدال فعال و بهترین نتیجه را در اختیار راننده می گذارد . در خودرو های با گیربکس اتومات نیز در صورت فعال شدن ترمز کمکی و احساس اضطرار به تناسب سرعت و شرایط ترمز گیری گیربکس نیز از دنده های خود کم کرده و با ایجاد مقاوت در چرخش چرخ ها به عملیات ترمز گیری کمک می کند ( سیستم ایمنی سفارشی در گیربکس های اتومات ) . ABS با وجود سنسورهای مختلف میزان چرخش چرخ ها و سرعت خودرو و همین طور شتاب در محورهای طولی و عرضی را محاسبه و به واحد پردازش  ECU ( electronic control unit )  به طور دائمی فرستاده و در هنگام ترمز گیری در صورت تغییر داده ها از سمت سنسور ها به ABS ،  ECU فعا ل  شده و بر حسب این داده ها و مقاومت چرخ ها میزان فشار ترمز گیری را بر اساس وضعیت چرخ ها ، تنظیم و با قطع و وصل کردن پر سرعت عملیات ترمز گیری در لنت ها و ارتباطشان با دیسک یا کاسه مانع از بلوکه شدن چرخ ها و بر هم خوردن ترمز گیری و فرمان پذیری می شود .

قطعات موجود در ABS عبارتند از : سنسورهای سرعت چرخ سنسورهای سرعت چرخ های جلو و عقب با آهن ربای دائمی ، کوئل و هسته در مقابل دنده هایی که اطراف روتور قرار گرفته اند هنگام گردش روتور ولتاژ AC را با فرکانس متناسب با سرعت گردش روتور تولید می کنند . از ولتاژ AC در ECU   برای دریافت داده های مورد نیاز مربوط به سرعت چرخ ها بهره گیری می شود . سنسور شتاب بهره گیری از سنسور شتاب ، ECU را قادر می سازد تا مقدار شتاب منفی خودرو را محاسبه کند و به این ترتیب از شرایط سطح جاده بهتر مطلع شود و به جهت پیش گیری از بلوکه شدن چرخها دقت ترمز گیری افزایش می یابد ، همچنین به سنسور شتاب حسگر G نیز گفته می شود. فعال کننده ABS فعال کننده ABS با سیگنال های دریافتی از ECU  میزان فشار روغن هیدرولیک در هر یک از چرخ ها را به صورتی کنترل کرده که به هر کدام از ترمز ها فشار روغن به صورت مناسبی وارد شود . قطعات مکانیسم ترمز ABS 1 واحد کنترل الکترونیکی : ECU 2 واحد کنترل هیدرولیکی : HCU 3 پمپ 4 سیلندر اصلی 5  سلونوئیدها 6 اکومولاتورها 7 حسگر های سرعت 8 سایر ادوات ورودی واحد 9 کنترل الکترونیکی

سرویس های ما

 

 

 

 

  •                                                                                                 
  • ایمیل و وب سایت                                         

 

  • Email address: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید m
  •                 website other: www.mahan-khodro.com
  •       
  •            www.mahan-groupe.com                                  

Mahankhodro# 

 

Tel : 021-88804190-88937031-88902703